Transkrypcja podcastu: 

Autopromocja eBooka Praktyczny przewodnik po likwidacji spółki z o.o.

Dzisiaj odcinek specjalny, który jest autopromocją.

W dzisiejszym odcinku opowiem o Wam o eBooku, który już wkrótce pojawi się w sprzedaży. 

A mowa o Praktycznym przewodniku po likwidacji spółki z o.o. Będzie to eBook, który przeprowadzi Was przez samodzielną likwidację spółki z o.o. krok po kroku.

EBooka wspierać będą checklisty, wzory dokumentów i przykłady.

***

Dzień dobry i cześć!

Mówi do Was Aneta Kułakowska, radczyni prawna, blogerka i od niedawna podcasterka.

Słuchacie podcastu Projekt spółka z o.o., w którym prostym językiem i bez zbędnego prawniczenia opowiadam o spółce z o.o. 

Od kilkunastu lat wspieram prawnie spółki z o.o., zarządy tych spółek, wspólników, prokurentów, rady nadzorcze, obsługę księgową i biura zarządu.

Zapraszam Was do wysłuchania siedemnastego autopromocyjnego odcinka podcastu. 

***

Praktyczny przewodnik po likwidacji spółki z o.o. jak sama nazwa wskazuje, ma być przede wszystkim praktyczny.

Powstał ma bazie moich doświadczeń w obsłudze prawnej procesu likwidacji spółek z o.o.

Nie znajdziecie w nim zatem teoretyzowania, a jedynie praktyczne podejście do tematu likwidacji oparte na tym co sama wielokrotnie robiłam i przetestowałam. Jeśli więc szukacie kolejnego komentarza do ustawy to w eBooku go nie znajdziecie.

W eBooku przeprowadzam Was krok po kroku przez proces likwidacji, od momentu podjęcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki aż do wykreślenia spółki z KRS.

Piszę prosto, zrozumiale i przystępnie.

Dzięki załączonym do eBooka licznym wzorom i checklistom możecie poczuć się całkowicie zaopiekowani.

W eBooku przeczytacie o tym jak przygotować się do procesu likwidacji, a także kim jest likwidator i jakie ma obowiązki, a także odpowiadam na najczęściej pojawiające się pytania w kontekście likwidacji.

Dodatkowo wspominam o częstych błędach i dorzucam od siebie praktyczne rady na proces likwidacji.

Cały proces likwidacji podzieliłam na 10 rozdziałów, czyli 10 etapów.

Nie jest to oczywiście jakiś sztywny podział narzucony przez ustawę, ale zaproponowany przeze mnie sposób przejścia przez proces likwidacji, który pozwoli Was iść sprawie przez likwidację krok po kroku, od jednego etapu do kolejnego.

Dzięki wzorom dokumentów opracowanym dla każdego etapu, a także checklistom i przykładom nie zgubicie drogi.

Etapy likwidacji spółki z o.o.

A zatem jakie etapy Wam proponuję?

  • ETAP I. Podjęcie uchwały o rozwiązaniu spółki z o.o.

Dowiecie się, w jakiej formie i kto podejmuje uchwałę o rozwiązaniu spółki oraz jakie warunki ta uchwała musi spełnić, aby być skuteczną. 

  • ETAP II. Zgłoszenie otwarcia likwidacji do KRS

Tutaj krok po kroku prowadzę Was przez etap zgłoszenia otwarcia likwidacji do KRS w zależności od tego czy uchwałę podjęliście w S24, czy przed notariuszem.

  • ETAP III. Ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Opisuję w nim proces przygotowania i wysłania wniosku o publikację ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym informującego o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.

  • ETAP IV. Sprawozdanie finansowe na dzień poprzedzający otwarcie likwidacji i bilans otwarcia likwidacji

W tym miejscu znajdziecie informacje dotyczące obowiązkowych dokumentów, jakie powinno sporządzić Wasze biuro rachunkowe lub księgowa oraz czym się one różnią od dokumentów sporządzanych, kiedy likwidacji nie było.

  • ETAP V. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego oraz bilansu otwarcia

Pokieruję Was co zrobić z dokumentami, jeśli już zostaną sporządzone przez biuro rachunkowe. Jak wygląda ich zatwierdzenie, kto zatwierdza i jak to zrobić prawidłowo, a także co zrobić dalej po ich zatwierdzeniu.

  • ETAP VI. Zgłoszenia aktualizacyjne 

W tym rozdziale przeczytacie o obowiązkach związanych z aktualizacją po otwarciu likwidacji.

  • ETAP VII. Czynności likwidacyjne 

Tutaj skupiam się na konkretnych czynnościach likwidacyjnych związanych z rozliczeniami z wierzycielami i dłużnikami, upłynnieniem majątku i zakończeniu bieżących spraw spółki, a także wskazuję rozwiązania.

  • ETAP VIII. Sprawozdanie likwidacyjne i podział majątku pozostałego po likwidacji 

Na tym etapie znajdziecie informacje dotyczące obowiązkowych dokumentów, jakie powinno sporządzić Wasze biuro rachunkowe lub księgowa po zakończeniu czynności likwidacyjnych a przed podziałem majątku pomiędzy wspólników. A także jak przeprowadzić podział, aby KRS nie wzywał Was do korekty dokumentów lub uzupełnienia braków, co często po czasie nie jest takie łatwe.

  • ETAP IX. Zakończenie likwidacji i archiwizacja

Opowiadam Wam, co musicie przygotować na zakończenie likwidacji oraz, jakie macie obowiązki związane są z przechowywaniem dokumentacji spółki po likwidacji. 

  • ETAP X. Wniosek o wykreślenie spółki z KRS

Jest to ostatni etap, w którym wspieram w przygotowaniu dokumentów i samego wniosku do wykreślenia spółki z KRS. Dzięki moim wskazówkom sporządzicie prawidłowo zarówno sam wniosek, jak i załączniki.

Od razu zaznaczam, że eBook jest przewodnikiem przez proces likwidacji spółki z o.o. rozpoczęty podjęciem uchwały przez wspólników o rozwiązaniu spółki. 

Pomimo że znajdziecie tam sporo wskazówek i podpowiedzi to nie jest to eBook, który rozwiąże sytuacje nietypowe, problematyczne czy dla spółek, które są zadłużone, mają liczne postępowania w toku, sprawny sporne, a nawet ryzyko niewypłacalności.

EBook będzie pomocny, ale w takich sytuacjach raczej nie unikniecie wsparcia prawnego przynajmniej w części procesu likwidacji.

Możliwe również, że ze względu na toczące się postępowania i sprawy sporne, rozpoczęcie likwidacji nie będzie dobry pomysłem, a rozpoczęta likwidacja może potrwać dłużej, niż zakładaliście.

Oczywiście samo zadłużenie nie uniemożliwia likwidacji spółki.

Wszystko zależy od sytuacji, w której znalazła się spółka.

Od razu zaznaczę, tutaj nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich i należałoby przeanalizować każdą indywidualną sytuację pod kątem możliwej likwidacji.

Reasumując, eBook będzie ogromnym wsparciem w procesie likwidacji spółki z o.o., ale nie zastąpi obsługi prawnej szczególnie w skomplikowanych sprawach dotyczących spółki, a także obsługi księgowej, która jest konieczna czy doradcy podatkowego, jeśli pojawią się problematyczne kwestie podatkowe do rozwiązania.

Planuję nagranie specjalnego odcinka Q&A, jeśli więc macie pytania o eBooka to zapraszam do zadawania pytań na adres mailowy podcast@ak-kancelaria.pl z dopiskiem „ebook likwidacja”. 

Jeśli interesuje Was temat likwidacji spółki z o.o., to zachęcam Was do zapisu na listę osób zainteresowanych eBookiem. 

Będę Was informować o tym co będzie w ebooku, jakie wzory i checklisty w nim znajdziecie, jakie bonusy planuję w trakcie premierowej sprzedaży, a przede wszystkim kiedy ebook trafi do sprzedaży i w jakiej cenie.

Pod nagraniem znajdziecie link do zapisów. 

Zapis na listę zainteresowanych Praktycznym przewodnikiem po likwidacji spółki z o.o.

***

To wszystko, co miałam do powiedzenia w tym odcinku. Dziękuję za uwagę.

Jeśli macie ochotę sięgnąć po więcej moich treści to zajrzyjcie na stronę projektspolkazoo.pl. Znajdziecie tam linki do moich blogów, mediów społecznościowych i do zapisu na newsletter, a także transkrypcje wszystkich odcinków podcastu oraz link do sklepu z eBookami, checklistami i wzorami dokumentów.

Zapraszam do subskrybowania kanału na youtubie,  w ulubionych aplikacjach podcastowych i do słuchania kolejnych odcinków.

Mam też do Was ogromną prośbę o ocenę podcastu i komentarze, co pozwoli mi na rozwój podcastu i dotarcie do większej liczby słuchaczy. 

Wszystkie linki znajdziecie pod nagraniem.

Jeśli podobają się Wam moje podcasty, to możecie wesprzeć ich realizację i postawić mi kawę poprzez buycoffee.to:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziękuję bardzo i do usłyszenia.

Mówiła Aneta Kułakowska, a odcinek zmontowała Agnieszka Kułakowska. 

          Aneta Kułakowska
         radca prawny

***

NOTKA

Informacje zawarte w podcaście mają wyłącznie charakter edukacyjny i nie mogą zostać uznane za poradę prawną w indywidualnej sprawie.

Autorka nie ponosi odpowiedzialności z tytułu powstania jakichkolwiek szkód, wynikających lub będących w związku z jakimikolwiek treściami w nim zamieszczonymi.