You are currently viewing Checklista do zatwierdzenia roku obrotowego w spółce z o.o.

Checklista do zatwierdzenia roku obrotowego w spółce z o.o.

Może na start zaczniemy od sporządzenia Checklisty do zatwierdzenia roku obrotowego w spółce z o.o.

Co mam na myśli?

Przede wszystkim dokumenty, które spółka z o.o. zobowiązania jest sporządzić po zakończonym roku obrotowym. Poniżej znajdziecie listę tych dokumentów.

Zaznaczam, że jeśli chodzi o sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności to obowiązek ich sporządzenia ciąży na zarządzie. Z kolei sprawozdanie z działalności rady nadzorczej oraz sprawozdanie rady nadzorczej wraz z oceną sprawozdania finansowego i wniosku zarządu co do podziału zysku lub pokrycia straty sporządza rada nadzorcza. Wybór rewidenta zwykle ciąży na zgromadzeniu wspólników lub radzie nadzorczej, a samo już zlecenia badania na zarządzie spółki. Również zarząd spółki odpowiada za zwołanie zgromadzenia wspólników, jak i złożenie dokumentów do KRS.

Checklista do zatwierdzenia roku obrotowego w spółce z o.o.

Checklista do zatwierdzenia roku obrotowego w spółce z o.o.

Poniższą checklistę przygotowałam przy założeniu, że rok obrotowy w spółce z o.o. pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Spółka z o.o. po zakończonym roku obrotowym zobowiązana jest:

  • sporządzić roczne sprawozdanie finansowe w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia roku obrotowego, a więc do dnia 31 marca każdego roku, jeśli rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym
  • sporządzić sprawozdanie z działalności spółki w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia roku obrotowego, a więc do dnia 31 marca każdego roku, jeśli rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym (chyba że spółka jako jednostka mikro lub mała korzysta z możliwości niesporządzania sprawozdania z działalności)
  • zlecić badanie sprawozdania finansowego biegłemu rewidentowi oraz sporządzenie sprawozdania i opinii z tego badania tak, aby udostępnić wspólnikom sprawozdanie z badania najpóźniej na 15 dni przed zwyczajnym zgromadzeniem wspólników (nie dotyczy wszystkich spółek)
  • sporządzić sprawozdanie z działalności rady nadzorczej oraz sprawozdanie rady nadzorczej wraz z oceną sprawozdania finansowego i wniosku zarządu co do podziału zysku lub pokrycia straty przez radę nadzorczą (jeśli w spółce jest rada nadzorcza)
  • odbyć zwyczajne zgromadzenie wspólników w terminie 6 miesięcy od dnia zakończenia roku obrotowego, a więc najpóźniej do dnia 30 czerwca każdego roku, jeśli rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym
  • złożyć dokumenty roczne do KRS w terminie 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Jakie dokumenty spółka z o.o. składa do KRS?

Kolejnym krokiem po sporządzeniu wszystkich wymaganych przepisami dokumentów jest złożenie dokumentów rocznych do KRS. Dokonujecie tego wyłącznie elektronicznie. Możecie złożyć dokumenty bezpłatnie za pośrednictwem Repozytorium Dokumentów Finansowych Ministerstwa Sprawiedliwości (RDF). Możecie też złożyć dokumenty za opłatą poprzez system teleinformatyczny S24.

Po odbyciu zwyczajnego zgromadzenia wspólników macie 15 dni na elektroniczne złożenie dokumentów do KRS. Jeśli więc zwyczajne zgromadzenie wspólników odbyło się 30 czerwca to 15 lipca mija ostatni dzień terminu.

Za zamknięty rok obrotowy spółka z o.o. jest zobowiązana złożyć elektronicznie do KRS następujące dokumenty:

  • sprawozdanie finansowe w postaci elektronicznej w formacie xml i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i cały zarząd
  • sprawozdanie z działalności spółki w postaci elektronicznej (np. w formacie xml, doc, docx pdf) opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP przez cały zarząd (chyba że spółka korzysta z możliwości jego niesporządzania)
  • uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie finansowe
  • uchwałę o podziale zysku lub pokryciu straty
  • opinię biegłego rewidenta (jeśli spółka jest zobligowana do jej sporządzenia) w postaci elektronicznej (np. w formacie xml, doc, docx pdf) opatrzoną kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP biegłego rewidenta.

Dokumenty do urzędu skarbowego

Nie musicie dodatkowo składać sprawozdania finansowego z uchwałą o jego zatwierdzeniu do urzędu skarbowego. Wystarczy, że złożycie wyżej wskazane dokumenty roczne do KRS. Po zamieszczeniu sprawozdania finansowego w RDF zostaje ono przekazane do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych. I tak sprawozdanie finansowe trafia do szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który udostępnia je urzędom skarbowym.

Ebook Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o. w sprzedaży

Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Przy okazji przypominam, iż w ostatni piątek 7 czerwca swoją premierę miał ebook Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o. Od sporządzenia sprawozdania finansowego do złożenia dokumentów rocznych do KRS. Praktyczny przewodnik dla spółek z o.o.

Ebooka napisałam prostym i zrozumiałym językiem. Poza samą treścią zamieszczoną w ebooku znajdziecie 18 załączników ze wzorami dokumentów niezbędnych do zatwierdzenia roku obrotowego w spółce z o.o. tego wcześniej nie było.

W pakiecie znajdziecie zatem ebooka w formacie pdf, który ma 122 strony oraz 18 załączników ze wzorami dokumentów.

Ebook do dnia 30 czerwca 2024 r. (włącznie) będzie do nabycia w cenie promocyjnej 277 zł. Od dnia 1 lipca 2024 r. będzie w stałej sprzedaży w cenie 399 zł.

Jeszcze w czerwcu w sprzedaży pojawi się możliwość zakupu ebooka bez załączników, jak i możliwość zakupu samych załączników bez ebooka.

Zerknijcie na stronę sklepu i koniecznie sprawdźcie spis treści i listę załączników. Jeśli jest to coś, czego akurat potrzebujecie to zapraszam do zakupów.

*******************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami.

Zapraszam również na bloga zarząd w spółce z o.o. i bloga Likwidacja spółki z o.o.

Dodaj komentarz