Transkrypcja podcastu: 

Bolesne skutki niezłożenia sprawozdania finansowego do KRS

Dzisiejszym podcastem pozostajemy w temacie odpowiedzialności członków zarządu za złożenie sprawozdania finansowego do KRS. Zainteresowanych zapraszam do odsłuchu.

***

Dzień dobry, cześć!

Mówi do Was Aneta Kułakowska, radczyni prawna, blogerka i od niedawna podcasterka.

Słuchacie podcastu Projekt spółka z o.o., w którym prostym językiem i bez zbędnego prawniczenia opowiadam o spółce z o.o. 

Od kilkunastu lat wspieram prawnie spółki z o.o., zarządy tych spółek, wspólników, prokurentów, rady nadzorcze, obsługę księgową i biura zarządu.

Zapraszam Was do wysłuchania trzydziestego odcinka podcastu. 

***

#autopromocja

Zanim przejdę do tematu głównego, zabiorę Wam minutę na autopromocję.

Już wkrótce premiera II wydania ebooka Praktycznego przewodnika dla spółek z o.o. Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o. Od sporządzenia sprawozdania finansowego do złożenia dokumentów rocznych do KRS.

Ebooka wspierać będą checklisty i wzory dokumentów. 

Jeśli interesuje Was ten temat i szukacie wsparcia w tym zakresie, to już teraz zapiszcie się na newsletter Projekt spółka z o.o.

Będę Was informować o tym, co będzie w ebooku, jakie wzory i checklisty w nim znajdziecie, a przede wszystkim, kiedy ebook trafi do sprzedaży i w jakiej cenie będzie do nabycia w trakcie premierowej sprzedaży. 

Pod nagraniem znajdziecie link do zapisów. Dziękuję za uwagę.

***

Przechodzimy do tematu głównego. 

W 29 odcinku podcastu mówiłam o tym, jakie dokumenty musicie sporządzić za zakończony rok obrotowy i jakie złożyć do KRS.

Zatem z ostatniego odcinka wiecie już, jakie obowiązki ciążą na członkach zarządu po zakończonym roku obrotowym.

W związku z tym, iż przez wielu z Was temat jest bagatelizowany, postanowiłam oddzielny odcinek poświęcić konsekwencjom nieskładania dokumentów rocznych do KRS, ponieważ skutki mogą być naprawdę bolesne.

Wielu członków zarządu po ich skazaniu mówi, że gdyby mieli świadomość konsekwencji wynikających z nieskładania sprawozdań finansowych do KRS, nie podchodziliby do tego tak lekko i bezrefleksyjnie.

Potraktujcie zatem ten odcinek jako przestrogę.

Wyciągnijcie wnioski na przyszłość i koniecznie sprawdźcie, czy nie macie zaległości w tym zakresie.

Co może się wydarzyć, jak spółka nie złoży sprawozdania finansowego do KRS?

Złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, wszczęcie postępowania przymuszającego, grzywna, rozwiązanie spółki i wykreślenie z KRS, a także ustanowienie kuratora – takie możliwości ma KRS wobec spółki w przypadku niezłożenia sprawozdania finansowego w terminie do KRS.

Mówię o tym często, ale powtórzę po raz kolejny. 

Pamiętajcie, że to na zarządzie spółki ciąży obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do KRS.

I to zarząd spółki powinien doprowadzić do tego, aby złożyć dokumenty w terminie, unikając ryzyka konsekwencji z tym związanych.

A dzisiaj o tych konsekwencjach opowiem. Zatem słuchajcie.

Odpowiedzialność karna

Na początek opowiem o odpowiedzialności karnej.

Odpowiedzialność karną za niezłożenie sprawozdania finansowego przewiduje art. 79 pkt 4 ustawy o rachunkowości: kto wbrew przepisom ustawy nie składa sprawozdania finansowego w KRS podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności

Nie składając sprawozdania finansowego, członkowie zarządu narażają się na ryzyko kary grzywny lub kary ograniczenia wolności.

Grzywnę wymierza się w stawkach dziennych, a wysokość jednej stawki dziennej to przedział od 10 do 2000 zł.

Z kolei kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, a najdłużej 2 lata.

Oczywiście sąd ma też możliwość odstąpienia od wymierzenia kary.

Musicie jednak pamiętać, że może zostać wówczas orzeczony zakaz prowadzenia określonej działalności gospodarczej, jeżeli dalsze jej prowadzenie zagraża istotnym dobrom chronionym prawem lub zakaz zajmowania określonego stanowiska albo wykonywania określonego zawodu. Co w praktyce nie jest takie rzadkie i co jest dla Was najbardziej dotkliwe, jeśli chodzi o wymierzoną karę.

Często wiąże się z uniemożliwieniem pełnienia funkcji członka zarządu, prokurenta lub członka rady nadzorczej.

Odpowiedzialność karnoskarbowa

Kolejna kwestia to odpowiedzialność karnoskarbowa.

Aktualnie spółka nie musi składać sprawozdania finansowego oddzielnie do urzędu skarbowego.

Wystarczy, jeśli złoży sprawozdanie finansowe wraz z pozostałymi dokumentami rocznymi do KRS. 

Zatem jeśli nie dochowacie terminu złożenia sprawozdania finansowego do KRS, to jako członkowie zarządu ponosicie również konsekwencje karnoskarbowe. 

Zgodnie bowiem z kodeksem karno-skarbowym (art. 80b) niezłożenie sprawozdania finansowego we właściwym terminie organowi podatkowemu grozi odpowiedzialnością za wykroczenie skarbowe, za które może zostać nałożona grzywna w wysokości od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia. Zatem miejcie to na uwadze.

Postępowanie przymuszające KRS

Poza wspomnianą odpowiedzialnością karną i karnoskarbową niezłożenie sprawozdania finansowego uprawnia KRS do wszczęcia postępowania przymuszającego. 

Jeśli KRS stwierdzi, że nie złożyliście sprawozdania finansowego wraz z innymi dokumentami rocznymi do KRS, to wszczyna z urzędu wobec spółki postępowanie przymuszające. 

Następnie wzywa spółkę do złożenia zaległych dokumentów w terminie 7 dni pod rygorem nałożenia grzywny.

Jeśli zarząd spółki nie złoży dokumentów w wyznaczonym terminie, nakłada na członków zarządu grzywnę, którą może ponawiać. 

KRS jednym postanowieniem może wymierzyć grzywnę nie wyższą niż piętnaście tysięcy złotych, chyba że dwukrotne wymierzenie grzywny okazało się nieskuteczne.

W praktyce najczęściej mam do czynienia z grzywną w wysokości od 2000 zł do 5000 zł nakładaną na każdego członka zarządu.

Ogólna suma grzywien może nawet dojść do kwoty ponad miliona złotych.  Nie spotkałam się jednak z przypadkiem skumulowania grzywien do takiej kwoty.

Muszę tutaj dodać pocieszający aspekt całej sytuacji. Otóż w razie wykonania zobowiązania i złożenia zaległych dokumentów do KRS, niezapłacone do tego czasu grzywny ulegają umorzeniu.

Zalecam jednak, aby po złożeniu zaległych dokumentów przesłać do KRS pismo wraz z wnioskiem o umorzenie postępowania i nałożonych grzywien w całości.

Wykreślenie spółki z KRS 

Przechodzimy teraz do możliwości wykreślenie spółki z KRS z urzędu.

W przypadku niezłożenia przez spółkę sprawozdań za 2 kolejne lata obrotowe, KRS ma możliwość wykreślenia spółki z KRS.

Najpierw wszczyna postępowanie o rozwiązanie spółki bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. 

Zanim więc wykreśli spółkę z KRS, zawiadamia ją o wszczęciu postępowania o rozwiązanie bez przeprowadzania likwidacji. Spółka ma wówczas czas na to, aby wykazać, iż faktycznie prowadzi działalność i posiada majątek.

W przypadku spółek bez zarządu, czy aktualnego adresu, KRS ogłasza w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o wszczęciu postępowania o rozwiązaniu spółki.

W trakcie postępowania o rozwiązanie KRS bada czy spółka prowadzi działalność, jak również czy posiada zbywalny majątek. Sprawdza wszystkie możliwe rejestry i wysyła zapytania m.in. do urzędu skarbowego i zus. 

Jeśli w toku postępowania ustali, że spółka prowadzi działalność lub posiada zbywalny majątek, to wówczas umarza postępowania.

Jeśli postępowanie potwierdzi, iż spółka nie prowadzi działalności i nie ma majątku, KRS ogłasza rozwiązanie spółki bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego i wykreśleniu jej z KRS. 

Przy okazji możliwości wykreślenie spółki z KRS z urzędu, chciałabym wspomnieć o czymś jeszcze.

Często pytacie, czy możecie rozwiązać spółkę bez likwidacji, doprowadzając celowo do wszczęcia przez KRS postępowanie o rozwiązanie spółki bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Tym sposobem chcecie pozbyć się spółki i uniknąć ponoszenia kosztów jej likwidacji.

Nie rekomenduję takiego rozwiązania. Już tłumaczę dlaczego.

Otóż doprowadzenie celowo do tego, aby spełnić warunki do rozwiązania spółki z urzędu przez KRS, nie jest najlepszym rozwiązaniem, chociażby dlatego, iż wiąże się z ryzykiem odpowiedzialności członków zarządu, zarówno karną, jak i karnoskarbową. A w przypadku niepowołania zarządu, odpowiedzialnością wspólników lub członków rady nadzorczej odpowiedzialnych za powołanie zarządu. Narażają się oni na wysokie grzywny, a nawet odpowiedzialność karną.

Nie róbcie tego.

***

To wszystko, co miałam do powiedzenia w tym odcinku. Dziękuję za jego wysłuchanie.

Jeśli macie ochotę sięgnąć po więcej moich treści to zajrzyjcie na stronę projektspolkazoo.pl. Znajdziecie tam linki do moich blogów, mediów społecznościowych i do zapisu na newsletter, a także transkrypcje wszystkich odcinków podcastu oraz link do sklepu z ebookami, checklistami i wzorami dokumentów. 

Zapraszam do subskrybowania kanału na youtubie, w ulubionych aplikacjach podcastowych i do słuchania kolejnych odcinków. Mam do Was prośbę o ocenę podcastu i komentarze to pozwoli mi na rozwój podcastu i dotarcie do większej liczby osób. 

Wszystkie linki znajdziecie pod nagraniem.

Jeśli podobają się Wam moje podcasty, to możecie wesprzeć ich realizację i postawić mi kawę poprzez buycoffee.to:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziękuję bardzo i do usłyszenia!

Mówiła Aneta Kułakowska, a odcinek zmontowała Agnieszka Kułakowska. 

          Aneta Kułakowska
         radca prawny

***

NOTKA

Informacje zawarte w podcaście mają wyłącznie charakter edukacyjny i nie mogą zostać uznane za poradę prawną w indywidualnej sprawie.

Autorka nie ponosi odpowiedzialności z tytułu powstania jakichkolwiek szkód, wynikających lub będących w związku z jakimikolwiek treściami w nim zamieszczonymi.