Transkrypcja podcastu: 

Uchwała o dalszym istnieniu spółki z o.o. Czy to konieczne?

Dzisiejszym podcastem pozostajemy w temacie obowiązków i odpowiedzialności członków zarządu, tym razem w kontekście straty wykazanej przez spółkę w sprawozdaniu finansowym i konieczności zwołania zgromadzenia wspólników celem podjęcia uchwały co do dalszego istnienia spółki.

Zainteresowanych zapraszam do odsłuchu.

***

Dzień dobry, cześć!

Mówi do Was Aneta Kułakowska, radczyni prawna, blogerka, podcasterka i autorka ebooków.

Słuchacie podcastu Projekt spółka z o.o., w którym prostym językiem opowiadam o spółce z o.o. 

Od kilkunastu lat wspieram prawnie spółki z o.o., zarządy tych spółek, wspólników, prokurentów, rady nadzorcze, obsługę księgową i biura zarządu.

Zapraszam Was do wysłuchania trzydziestego pierwszego odcinka podcastu. 

***

#autopromocja

Zanim przejdę do tematu głównego, zabiorę Wam minutę na autopromocję.

Już wkrótce premiera II wydania ebooka Praktycznego przewodnika dla spółek z o.o. Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o. Od sporządzenia sprawozdania finansowego do złożenia dokumentów rocznych do KRS. 

Jeśli interesuje Was ten temat i szukacie wsparcia w tym zakresie, to już teraz zapiszcie się na newsletter Projekt spółka z o.o.

Będę Was informować o tym, co będzie w ebooku, jakie wzory i checklisty w nim znajdziecie, a przede wszystkim, kiedy ebook trafi do sprzedaży i w jakiej cenie będzie do nabycia w trakcie premierowej sprzedaży. 

Pod nagraniem znajdziecie link do zapisów. Dziękuję za uwagę.

***

Przechodzimy do tematu głównego, czyli uchwały o dalszym istnieniu spółki z o.o.

Pytacie, czy taka uchwała to konieczność, kiedy musicie ją podjąć, czy każdego roku musicie ją podjąć, kto ponosi odpowiedzialność za jej podjęcie i co się stanie, jeśli jej nie podejmiecie, a także czy podejmujecie ją na nadzwyczajnym, czy zwyczajnym zgromadzeniu wspólników.

Wielokrotnie w swojej praktyce spotkałam się ze spółkami, które uchwałę o dalszym istnieniu spółki podejmowały każdego roku i na każdym zwyczajnym zgromadzeniu wspólników.

Bez względu na wyniki sprawozdania finansowego, za każdym razem uchwała znajdowała swoje miejsce w porządku obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników. 

Jak pytałam, dlaczego tak robią, to nie potrafili tego wyjaśnić. Mówili, że dostali taki wzór protokołu zwyczajnego zgromadzenia wspólników od księgowej i powielają go każdego roku, sądząc, że takie są wymogi.  

Art. 223 §1 k.s.h.

Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na dręczące Was pytania w tym zakresie.

Nie da się jednak opowiedzieć o uchwale o dalszym istnieniu spółki, pomijając zapisy kodeksu spółek handlowych

Zgodnie z art. 223 §1 k.s.h. w przypadku, gdy:

bilans sporządzony przez zarząd wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego, zarząd jest obowiązany niezwłocznie zwołać zgromadzenie wspólników w celu powzięcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki.

Jak sami się domyślacie, w przypadku spółki z podstawowym kapitałem 5000 zł nie jest trudno doprowadzić do stanu konieczności podjęcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki.

W przypadku braku kapitału zapasowego lub rezerwowego strata już powyżej 2500 zł wymaga podjęcia uchwały.

W każdym przypadku, kiedy spółka osiągnie stratę, musicie policzyć, czy to już jest ta sytuacja, która wymaga podjęcia dodatkowo uchwały o dalszym istnieniu spółki.

Może się też okazać, że pomimo straty spółka nie musi podejmować uchwały, jednak sytuacja jest na tyle poważna, że należy brać pod uwagę upadłość, restrukturyzację, ewentualnie dofinansowanie spółki.

Teoretycznie każda strata to zagrożenie dla spółki.

W praktyce wiele spółek mimo strat wykazanych sprawozdaniem finansowym nie ma problemów z płynnością i świetnie sobie radzi.

Nadzwyczajne czy zwyczajne zgromadzenie wspólników?

I teraz kilka istotnych kwestii, co do których macie sporo wątpliwości.

Otóż co do samego bilansu to nie musi to być sprawozdanie roczne, może to być bilans sporządzony w trakcie roku.

Choć zapewne w praktyce najczęściej z tym rocznym będziecie mieli do czynienia.

Ważne jest, że jeśli bilans rzeczywiście wykaże stratę na poziomie wymagającym podjęcia uchwały o dalszym istnieniu spółki, nie musicie czekać na termin zwyczajnego zgromadzenia wspólników.

Zarząd powinien niezwłocznie zwołać nadzwyczajne zgromadzenie wspólników w celu podjęcia uchwały.

Jeśli jednak z różnych przyczyn przegapicie ten fakt, nie będziecie mieli świadomości podjęcia uchwały, dobrze, aby taką uchwałę podjąć w ramach obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników.

Sposób zwołania zgromadzenia wspólników będzie oczywiście zależał od sytuacji, w jakiej znajduje się spółka.

Jeśli istnieje szansa odbycia zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania, to zarząd powinien skorzystać z tej właśnie możliwości.

A jeśli układ sił lub ewentualne spory to uniemożliwiają to zarząd zwołuje zgromadzenie wspólników wysyłając zaproszenia na zgromadzenie listami poleconymi najpóźniej na 2 tygodnie przed terminem zgromadzenia wspólników, lub w innym sposób wskazany w umowie spółki.

Zwołane przez zarząd zgromadzenie wspólników powinno podjąć uchwałę o dalszym istnieniu spółki, ewentualnie uchwałę o rozwiązaniu spółki lub zgłoszeniu wniosku o upadłość lub restrukturyzację.

Wszystko zależy od sytuacji finansowej, w jakiej znajduje się spółka.

Jeśli spółka jest niewypłacalna i spełnia warunki do złożenia wniosku o upadłość, to zarząd powinien działać szybko i sprawnie, aby złożyć wniosek o upadłość w terminie.

W tym przypadku czekanie na obrady zgromadzenia wspólników może się okazać niecelowe.

Jeśli jednak sytuacja nie jest na tyle trudna to odbycie zgromadzenia wspólników ma jak najbardziej sens i jest konieczne.

Jeśli zgromadzenie wspólników zdecyduje o utrzymaniu spółki, dobrze byłoby, choć to nie jest obowiązkiem, podjąć decyzję co do określonego postępowania, które mogłoby pomóc spółce wyjść z problematycznej sytuacji.

Zatem dobrze byłoby opracować plan naprawczy.

Mogą to być dopłaty wspólników, obniżenie lub podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczki od wspólników, wprowadzenie dodatkowego wspólnika z kapitałem lub skorzystanie z kredytu, a nawet zwolnienia pracowników.

Zawsze proponuję, aby w zawiadomieniu o zwołaniu zgromadzenia wspólników członkowie zarządu od razu zaproponowali rozwiązanie, które na tę chwilę wydaje im się najbardziej sensowne i możliwe do realizacji.

Uchwały o dalszym istnieniu spółki oraz o jej rozwiązaniu zapadają bezwzględną większością głosów, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Jednak w przypadku uchwały o rozwiązaniu spółki musicie pamiętać, że uchwała wymaga umieszczenia jej w protokole sporządzonym przez notariusza.

Wyjątkiem jest tutaj spółka założona w S24, która nie zmieniła swojej umowy spółki notarialnie. Ona uchwałę o rozwiązaniu może podjąć online w S24.

Zatem, jeśli opracujecie plan, co do dalszych losów spółki, wówczas na zgromadzeniu wspólników od razu podejmujecie uchwałę co do wybranego rozwiązania. Oczywiście, jeśli jest to możliwe.

Możecie też ustalić na zgromadzeniu termin kolejnego zgromadzenia wspólników, na którym podejmiecie stosowane uchwały, których obecnie nie możecie podjąć.

Jeśli tym rozwiązaniem okaże się rozwiązanie spółki i otwarcie jej likwidacji to umawiacie termin u notariusza lub podejmujecie uchwałę w s24, w zależności od możliwości.

Uchwała o dalszym istnieniu spółki z o.o. – podsumowanie

Reasumując, jeśli bilans wykazał stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego, zarząd Waszej spółki jest zobowiązany niezwłocznie zwołać zgromadzenie wspólników.

Uchwałę możecie podjąć zarówno na nadzwyczajnym, jak i zwyczajnym zgromadzeniu wspólników.

Jeśli zarząd, pomimo obowiązku, nie zwoła zgromadzenia wspólników, ryzykuje możliwością poniesienia odpowiedzialności cywilnoprawnej.

Pamiętajcie jednak, że obowiązek powzięcia uchwały nie wyłącza ani nie zastępuje obowiązku złożenia wniosku o upadłość spółki, jeśli spełnione są warunki do jego zgłoszenia. 

***

To wszystko, co miałam do powiedzenia w tym odcinku. Dziękuję za jego wysłuchanie.

Jeśli macie ochotę sięgnąć po więcej moich treści to zajrzyjcie na stronę projektspolkazoo.pl.

Znajdziecie tam linki do moich blogów, mediów społecznościowych i do zapisu na newsletter, a także transkrypcje wszystkich odcinków podcastu oraz link do sklepu z ebookami, checklistami i wzorami dokumentów. 

Zapraszam do subskrybowania kanału na youtubie i w ulubionych aplikacjach podcastowych, aby nie przegapić kolejnych odcinków.

Wszystkie linki znajdziecie pod nagraniem.

Jeśli podobają się Wam moje podcasty, to możecie wesprzeć ich realizację i postawić mi kawę poprzez buycoffee.to:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziękuję bardzo i do usłyszenia!

Mówiła Aneta Kułakowska, a odcinek zmontowała Agnieszka Kułakowska. 

          Aneta Kułakowska
         radca prawny

***

NOTKA

Informacje zawarte w podcaście mają wyłącznie charakter edukacyjny i nie mogą zostać uznane za poradę prawną w indywidualnej sprawie.

Autorka nie ponosi odpowiedzialności z tytułu powstania jakichkolwiek szkód, wynikających lub będących w związku z jakimikolwiek treściami w nim zamieszczonymi.