Transkrypcja podcastu: 

Jak szybko zamknąć spółkę z o.o.?

Tym razem chciałabym odpowiedzieć na tytułowe pytanie: Jak zamknąć spółkę z o.o.?

Opowiem o tym, jakie faktycznie macie możliwości i co możecie zrobić, aby zamknąć spółkę z o.o. Zainteresowanych zapraszam do słuchania.

***

Dzień dobry i cześć!

Mówi do Was Aneta Kułakowska, radczyni prawna, blogerka i od niedawna podcasterka.

Słuchacie podcastu Projekt spółka z o.o., w którym prostym językiem i bez zbędnego prawniczenia opowiadam o spółce z o.o. 

Od kilkunastu lat wspieram prawnie spółki z o.o., zarządy tych spółek, wspólników, prokurentów, rady nadzorcze, obsługę księgową i biura zarządu.

Zapraszam Was do wysłuchania szesnastego odcinka podcastu. 

***

#autopromocja

Zanim przejdę do tematu głównego, zabiorę Wam minutę na autopromocję.

Już wkrótce premiera mojego nowego produktu Praktycznego przewodnika po likwidacji spółki z o.o.

Niestety wbrew wcześniejszym planom nie będzie to listopad, ale początek grudnia.

Praktyczny przewodnik będzie składał się z ebooka, który przeprowadzi Was przez samodzielną likwidację spółki z o.o. krok po kroku. Ebooka wspierać będą checklisty i wzory dokumentów. 

Jeśli interesuje Was temat likwidacji spółki z o.o., a może wkrótce sami planujecie przeprowadzić likwidację, a może chcecie wesprzeć innych w tym procesie, to już teraz zapiszcie się na listę osób zainteresowanych ebookiem. 

Będę Was informować o tym co będzie w ebooku, jakie wzory i checklisty w nim znajdziecie, jakie bonusy planuję w trakcie premierowej sprzedaży, a przede wszystkim kiedy ebook trafi do sprzedaży i w jakiej cenie.

Pod nagraniem znajdziecie link do zapisów.

Dziękuję za uwagę.

Zapis na listę zainteresowanych Praktycznym przewodnikiem po likwidacji spółki z o.o.

***

Nie ma tygodnia, aby nie dostała pytań o to:

Jak zamknąć spółkę z o.o.?

Jak się pozbyć spółki z o.o.?

Czy mogę rozwiązać spółkę z o.o. bez likwidacji?

Nie chcę już spółki? Jak z niej uciec?

Co zrobić, aby zamknąć spółkę z o.o. szybko i tanio?

Przyczyny szybkiego zakończenia działalności spółki z o.o., a nawet ucieczki z niej bywają różne.

Zła wiadomość jest taka, że nie ma szybkiego sposobu na zamknięcie spółki z o.o.

Bez względu na to czy spółka działa rok, dwa czy kilkanaście lat, czy w ogóle w ostatnich latach prowadziła jakąś działalność, a nawet czy rozpoczęła jej faktyczne prowadzenie, jesteście zobowiązani do przeprowadzenia likwidacji.

Spółki nie rozwiążecie i nie zamkniecie bez przeprowadzenia likwidacji. 

Oczywiście znajdą się też wyjątki dotyczące chociażby rozwiązania spółki w organizacji, rozwiązania na skutek połączenia z inną spółką, podziału spółki, czy orzeczenia sądu o rozwiązaniu spółki, ale nie o takich przypadkach dzisiaj mówimy.

Jeśli nie jesteście do końca pewni, co do likwidacji to możecie zawiesić działalność spółki i podjąć decyzję na spokojnie.

Maksymalny okres zawieszenia to 24 miesiące.

Po ich upływie możecie wznowić działalność chociażby na jeden dzień i zawiesić ponownie.

Ewentualnie możecie poszukać kogoś, kto kupi wszystkie udziały spółki. Jest to też jakiś sposób na pozbycie się spółki, ale należy pamiętać o tym, że spółka ma siedzibę, adres, zarząd, obsługę księgową, więc należy zorganizować proces sprzedaży tak, aby jego nieprzemyślane skutki nie ciągnęły się za Wami latami. 

Najważniejszym celem likwidacji jest zakończenie działania spółki, spłacenie wierzycieli, ściągniecie wierzytelności, a następnie podział majątku pomiędzy wspólników.

Oczywiście, jeśli cokolwiek zostanie.

To proces sformalizowany i dopiero po jego przeprowadzeniu w całości, możecie złożyć wniosek o wykreślenie spółki z KRS.

Nie macie zatem możliwości zakończyć bytu spółki bez przeprowadzenia likwidacji w jakiejś formie skróconej.

Tak jak to jest możliwe w przypadku chociażby spółki jawnej czy komandytowej. 

Często też dopytujecie, czy możecie doprowadzić do sytuacji, aby to KRS z urzędu rozwiązał spółkę bez uprzedniego postępowania likwidacyjnego.

Faktycznie KRS z urzędu może wszcząć postępowanie o rozwiązanie spółki bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Wspomnę tutaj o 3 przypadkach:

  1. Gdy KRS wydał postanowienie o odstąpieniu od postępowania przymuszającego lub jego umorzeniu; KRS wyda wówczas takie postanowienie, gdy z akt KRS spółki wynika, że postępowanie przymuszające nie doprowadzi do złożenia wniosku o wpis do KRS lub dokumentów, których złożenie jest obowiązkowe, co zwykle jest efektem braku zarządu, braku adresu czy braku reakcji na nakładane przez KRS grzywny.
  2. Gdy mimo wezwania KRS, nie złożono rocznych sprawozdań finansowych za 2 kolejne lata obrotowe. 
  3. A także, gdy mimo dwukrotnego wezwania KRS, nie wykonano innych obowiązków, chodzi tutaj m.in. o złożenie dokumentów i aktualizację danych w KRS.

Powyższe oznacza, że spółka musi spełnić określone warunki, aby KRS mógł dokonać rozwiązania spółki bez przeprowadzania procesu likwidacji.

Zatem jeśli rozważacie doprowadzenie celowo do tego, aby takie warunki spełnić, to od razu zaznaczam, że nie rekomenduję takiego postępowania.

Zwracam uwagę, że celowe działanie, aby spełnić warunki do likwidacji przez KRS z urzędu poprzez nieskładanie sprawozdań finansowych, nieskładanie obowiązkowych dokumentów, brak aktualizacji wpisu w KRS wiąże się z ryzykiem odpowiedzialności członków zarządu, a w przypadku niepowołania zarządu, odpowiedzialnością wspólników.

Narażacie się wówczas na wysokie grzywny, a nawet odpowiedzialność karną czy karnoskarbową.

Zatem droga na skróty może być zwyczajnie nieopłacalna. 

Jak szybko zamknąć spółkę z o.o. – podsumowanie

Reasumując, nie ma szybkiego sposobu na zamknięcie spółki.

Musicie przejść przez proces likwidacji, który, nawet jeśli założymy, że będzie prowadzony szybko i sprawnie zajmuje zwykle w praktyce co najmniej 8 miesięcy. 

***

To wszystko, co miałam do powiedzenia w tym odcinku. Dziękuję za jego wysłuchanie.

Jeśli macie ochotę sięgnąć po więcej moich treści to zajrzyjcie na stronę projektspolkazoo.pl. Znajdziecie tam linki do moich blogów, mediów społecznościowych i do zapisu na newsletter, a także transkrypcje wszystkich odcinków podcastu oraz link do sklepu z ebookami, checklistami i wzorami dokumentów.

Zapraszam do subskrybowania kanału na youtubie,  w ulubionych aplikacjach podcastowych i do słuchania kolejnych odcinków.

Mam do Was prośbę o ocenę podcastu i komentarze to pozwoli mi na rozwój podcastu i dotarcie do większej liczby osób. 

Zapis na listę zainteresowanych Praktycznym przewodnikiem po likwidacji spółki z o.o.

Jeśli podobają się Wam moje podcasty, to możecie wesprzeć ich realizację i postawić mi kawę poprzez buycoffee.to:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziękuję bardzo i do usłyszenia.

Mówiła Aneta Kułakowska, a odcinek zmontowała Agnieszka Kułakowska. 

          Aneta Kułakowska
         radca prawny

***

NOTKA

Informacje zawarte w podcaście mają wyłącznie charakter edukacyjny i nie mogą zostać uznane za poradę prawną w indywidualnej sprawie.

Autorka nie ponosi odpowiedzialności z tytułu powstania jakichkolwiek szkód, wynikających lub będących w związku z jakimikolwiek treściami w nim zamieszczonymi.