Transkrypcja podcastu:
O czym warto pamiętać, składając wniosek do KRS w 2025 roku?
Dzisiaj mały oddech od tematów obowiązków i odpowiedzialności członków zarządu. Do tematu oczywiście wracam w kolejnych odcinkach.
Dzisiaj odpowiem na tytułowe pytanie związane z wnioskami do KRS, które będziecie składać w tym roku. Wspomnę o kilku kwestiach wartych zapamiętania.
Zainteresowanych zapraszam do odsłuchu.
***
Dzień dobry, cześć!
Mówi do Was Aneta Kułakowska, radczyni prawna, blogerka i od niedawna podcasterka.
Słuchacie podcastu Projekt spółka z o.o., w którym prostym językiem i bez zbędnego prawniczenia opowiadam o spółce z o.o.
Od kilkunastu lat wspieram prawnie spółki z o.o., zarządy tych spółek, wspólników, prokurentów, rady nadzorcze, obsługę księgową i biura zarządu.
Zapraszam Was do wysłuchania dwudziestego szóstego odcinka podcastu.
***
Jeśli chodzi o wnioski do KRS, to w tym roku przede wszystkim dwie kwestie najbardziej wpływają na zakres zmian we wnioskach w tym roku.
Pierwsza to adres do doręczeń elektronicznych, a druga to PKD 2025.
O adresie do doręczeń elektronicznych mówiłam w odcinku 20, a o PKD 2025 w odcinku 21 podcastu. Zapraszam do słuchania.
Co zatem dla Was to oznacza?
W przypadku wniosku o rejestrację spółki w KRS od razu w tym wniosku wskazujecie dane do utworzenia adresu do doręczeń elektronicznych, a jeśli już utworzyliście adres, to klikacie w odpowiedni wariant, który dotyczy Waszej spółki.
Jeśli chodzi o dane do utworzenia adresu, to wskazujecie osobę z imienia, nazwiska i pesel (jeśli jest), która będzie kimś w rodzaju administratora. Od razu wskazujecie adres mailowy, na który będziecie otrzymywać informacje, jak wpłynie jakaś korespondencja na adres do doręczeń elektronicznych. Takie możliwości daje Wam zarówno wniosek składany w S24, jak i w Portalu Rejestrów Sądowych.
We wniosku o rejestrację wskazujecie również od razu przedmiot działalności spółki wyłącznie w oparciu o kody PKD 2025.
W S24 właściwie nie macie innej opcji, ponieważ sporządzając umowę spółki w oparciu o wzorzec macie do wyboru wyłącznie nowe kody.
A w przypadku rejestracji spółki w Portalu Rejestrów Sądowych, nawet jeśli umowa spółki została podpisana w 2024, też macie wyłącznie możliwość wpisania kodów pkd w oparciu o PKD 2025, więc musicie dostosować kody, korzystając z klucza powiązań.
Z kolei, jeśli mówimy o wniosku o wpis zmian, to sytuacja jest właściwie podobna.
Jeśli chodzi o adres do doręczeń elektronicznych to w przypadku spółek zakładanych przed 2025 macie czas do 1 kwietnia 2025 na utworzenie adresu do doręczeń elektronicznych.
Z kolei, jeśli chodzi o PKD 2025, to okres przejściowy będzie trwał 2 lata. Przez ten czas będą funkcjonować jednocześnie stare kody pkd 2007 i nowe kody pkd 2025.
To też oznacza, że spółki zarejestrowane ze starym pkd, będą mogły do końca 2026 roku samodzielnie dokonać zmiany kodów pkd w KRS.
Przepisy nie wprowadzają jednak żadnego obowiązku aktualizacji zmian w KRS w zakresie pkd i nie nakładają na spółki żadnych kar za brak aktualizacji.
Po upływie okresu przejściowego planowane jest wprowadzenie automatycznego przeklasyfikowania kodów pkd w KRS.
Zatem we wniosku o wpis zmian w KRS przed 1 kwietnia 2025 od razu możecie wskazać dane do utworzenia adresu do doręczeń elektronicznych, a jeśli macie już utworzony adres to klikacie w odpowiedni wariant, który dotyczy Waszej spółki.
Z kolei po 1 kwietnia 2025 każda spółka powinna mieć utworzony adres, przynajmniej w teorii. Dobrze wiemy, jak to będzie wyglądać w praktyce. Zakładam jednak, że bez względu na upływ terminu, składając wniosek o wpis zmian w KRS, wciąż będziecie mogli utworzyć adres poprzez KRS.
Jeśli chodzi o dane do utworzenia adresu, to tutaj również wskazujecie osobę z imienia, nazwiska i pesel (jeśli jest), która będzie kimś w rodzaju administratora.
Od razu wskazujecie adres mailowy, na który będziecie otrzymywać informacje, jak wpłynie jakaś korespondencja na adres do doręczeń elektronicznych.
Takie możliwości daje Wam zarówno wniosek składany w S24, jak i w Portalu Rejestrów Sądowych.
Jeśli chodzi o kody PKD2025 to przy okazji wniosku o wpis zmian możecie od razu zaktualizować kody pkd wpisane w KRS.
Jeśli chodzi o S24 to musicie w tym przypadku dokonać zmiany umowy spółki w paragrafie 4.
Jeśli umowę spółki podpisaliście u notariusza to zmiana pkd nie wymusza na Was zmiany umowy spółki.
Jeśli jednak chcecie dokonać wpisu zmian w zakresie przedmiotu działalności to po zmianie klasyfikacji pkd będziecie zmuszeni opisać przedmiot działalności tylko w oparciu o kody PKD 2025. Wniosek KRS, zarówno ten w S24, jak i w Portalu Rejestrów Sądowych nie dopuszcza w tej sytuacji możliwości wpisania innych kodów. Wskazujecie od razu przedmiot działalności wyłącznie w oparciu o kody pkd 2025 korzystając z klucza powiązań.
To tyle, jeśli chodzi o nowości.
Pamiętajcie jednak, że wciąż obowiązują przepisy dotyczące obowiązku wskazywania adresów do doręczeń osób reprezentujących spółkę, czyli członków zarządu i prokurentów, a także wskazywania adresów do doręczeń osób uprawnionych do powołania zarządu.
Zwykle dotyczy to wspólników lub członków rady nadzorczej, ale czasem też innych osób, którym umowa spółki przyznaje uprawnienia osobiste do powołania członków zarządu.
Pamiętajcie również, że już od kilku lat nie ma obowiązku składania wzorów podpisów, ale wymagana jest zgoda na pełnienie funkcji członka zarządu, prokurenta lub członka rady nadzorczej. Czasem ta zgoda będzie określona wprost oświadczeniem pisemnym, a czasem poprzez inne działania, np. podpisanie wniosku do KRS, udzielenie pełnomocnictwa, oświadczenie złożone do protokołu po powołaniu na prokurenta, do zarządu lub rady nadzorczej.
Chodzi o to, aby nie było wątpliwości, iż osoba powołana do pełnienia konkretnej funkcji wyraża na to zgodę.
Zatem jeśli macie wątpliwości, zadbajcie o pozyskanie oświadczenia o wyrażeniu zgody. Oświadczenie może mieć formę pisemną lub elektroniczną.
***
To wszystko, co miałam do powiedzenia w tym odcinku. Dziękuję za jego wysłuchanie.
Jeśli macie ochotę sięgnąć po więcej moich treści to zajrzyjcie na stronę projektspolkazoo.pl. Znajdziecie tam linki do moich blogów, mediów społecznościowych i do zapisu na newsletter, a także transkrypcje wszystkich odcinków podcastu oraz link do sklepu z ebookami, checklistami i wzorami dokumentów.
Zapraszam do subskrybowania kanału na youtubie, w ulubionych aplikacjach podcastowych i do słuchania kolejnych odcinków. Mam do Was prośbę o ocenę podcastu i komentarze to pozwoli mi na rozwój podcastu i dotarcie do większej liczby osób.
Wszystkie linki znajdziecie pod nagraniem.
Jeśli podobają się Wam moje podcasty, to możecie wesprzeć ich realizację i postawić mi kawę poprzez buycoffee.to:
Dziękuję bardzo i do usłyszenia!
Mówiła Aneta Kułakowska, a odcinek zmontowała Agnieszka Kułakowska.
Aneta Kułakowska
radca prawny
***
NOTKA
Informacje zawarte w podcaście mają wyłącznie charakter edukacyjny i nie mogą zostać uznane za poradę prawną w indywidualnej sprawie.
Autorka nie ponosi odpowiedzialności z tytułu powstania jakichkolwiek szkód, wynikających lub będących w związku z jakimikolwiek treściami w nim zamieszczonymi.